Niesamowity rozwój branży zabawek na przestrzeni ostatnich kilku lat sprawił, że mamy do czynienia z wysypem ciekawych, ale przede wszystkim użytecznych przedmiotów, które skierowane są do najmłodszych. Odpowiednio zaprojektowane zabawki edukacyjne są bezpieczne oraz przystępne w odbiorze, umożliwiają rozwój, poznawanie świata, ale także interakcję rodzica z dzieckiem. Dużą ich zaletą jest również duża dostępność oraz stosunkowo niskie ceny.

Fizyka i chemia

Te przedmioty szkolne często zalicza się do najtrudniejszych wyzwań w całym toku edukacji. Nie da się ukryć, że zagadnienia którymi się zajmuje chemia czy fizyka są skomplikowane i bardzo wielopoziomowe. Producenci zabawek stworzyli więc zestawy doświadczeń dla dzieci i młodzieży, dostosowane do ich zdolności manualnych oraz umiejętności poznawania i rozumienia świata. Eksperymenty te są przede wszystkim bezpieczne. Nawet niepowodzenie nie doprowadzi do sytuacji chociaż w małym stopniu groźnej. Dodatkowo, załączone książeczki zawierające wyjaśnienia i opis zjawisk zawierają informacje przydatne nie tylko dziecku, ale też rodzicowi. Dzięki czemu może on łatwiej, własnymi słowami opisać obserwowane zjawiska.

Sztuka i plastyka

Rozwój poczucia rytmu, rozumienia podstaw sztuki i malarstwa, wrażliwość na kolory to cechy, które człowiek wyrabia w sobie przez całe życie. Wielu muzyków podkreśla, że dźwięki były obecne w ich życiu od wczesnego dzieciństwa. Badania naukowe udowadniają, że dzieci które lepiej czują rytm, mają większą łatwość w nauce czytania, potrafią mocniej się skoncentrować oraz osiągają lepsze wyniki w testach związanych z zapamiętywaniem długo i krótkotrwałym. Zabawki muzyczne nie muszą być głośne. Wręcz przeciwnie, często hałas który generują jest niski. Skupiają się na gamie dźwięków, uczą odgrywać proste melodie, dodatkowo poprawiają koordynację kok-ręka. Istnieją również zabawki, które pozwalają dziecku poznać działanie kolorów, zestawień barw, ale także zapachów czy nawet smaków. Wszystkie te zestawy są w pełni bezpieczne. Nie zawierają ostrych elementów.